Jak dobrać kolorystykę do potrzeb konkretnego wnętrza?

kolorystyka mieszkaniaNiewielki pokój może być powodem do zmartwień wystarczy jednak kilka trików, a jego optyczne powiększenie staje się dziecinnie proste. Co przy tym wcale nie mniej istotne, cel ten można osiągnąć bez konieczności ponoszenia dużych kosztów. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na to, że urządzając dom lub mieszkanie nie wolno lekceważyć znaczenia dominujących we wnętrzu kolorów. Zazwyczaj wybieramy je kierując się subiektywnymi uczuciami, nie zaszkodzi jednak, jeśli przyswoimy sobie kilka zasad pozwalających nam na lepsze wywiązanie się z tego zadania.

Już na wstępie warto uświadomić sobie, że wystrój wnętrza jest oceniany nie tylko na podstawie tego, jak prezentują się jego ściany. Również pozostałe elementy wyposażenia nie są bezbarwne, jeśli więc nie współgrają ze sobą, trudno o zachwycający rezultat. Wybierając kolor farb warto zastanowić się zatem nad tym, jak będzie wyglądało otoczenie ścian, nie zaszkodzi przy tym, jeśli weźmiemy pod uwagę zarówno te rozwiązania, które już posiadamy, jak i te, nad których zakupem dopiero się zastanawiamy. Poszukując inspiracji możemy korzystać z porad specjalistów, nic nie stoi jednak na przeszkodzie i temu, abyśmy radzili sobie sami. Z pomocą przychodzą nam w tym kontekście zarówno witryny internetowe, jak i czasopisma oraz katalogi ofertowe, na brak ciekawych propozycji nie możemy więc narzekać.

wykończenia wnętrzCiekawym pomysłem może okazać się w tym kontekście także odwiedzenie którejś z galerii wnętrz zwłaszcza, że pracownicy tego rodzaju sklepów chętnie przedstawiają własne pomysły na ciekawe aranżację. Zazwyczaj nic nie stoi na przeszkodzie temu, abyśmy kolorystykę wnętrz dostosowywali do własnych potrzeb. Warto jednak pamiętać, że bez wpływu na nią nie pozostaje ani wielkość, ani przeznaczenie urządzanego przez nas pomieszczenia. Pewien wpływ na kolorystykę ma również natężenie i barwa wpadającego do niego światła, niekiedy więc rozwiązania, które w teorii prezentują się znakomicie, w praktyce rozczarowują.

Wybierając dominujący kolor miejmy świadomość tego, że w pewien sposób wpływamy na charakter wnętrza dostosowując je nie tylko do naszych upodobań, ale i potrzeb. Jak wybór kolorystyki wnętrza przebiega w praktyce? Wiele zależy od tego, na jaki efekt końcowy liczymy. Jeśli chcemy ciekawie urządzić niewielkie pomieszczenie, powinniśmy skupić się przede wszystkim na jasnych kolorach. Ich znakiem rozpoznawczym jest to, że odbijają światło, a co za tym idzie – optycznie powiększają wnętrze.

urządzanie sypialniNieco inaczej sytuacja przedstawia się wówczas, gdy chcemy zagospodarować bardzo duży salon. W takim przypadku zdecydowanie lepiej sprawdzają się ciemniejsze kolory, które nie tylko chłoną światło, ale także przyczyniają się do tego, że pomieszczenie sprawia wrażenie bardziej przytulnego. W niskich pomieszczeniach naszym najważniejszym zadaniem wydaje się ich optyczne podwyższenie. Cel ten osiąga się przede wszystkim wówczas, gdy sufit pomaluje się na jasny kolor (optymalnym rozwiązaniem jest biel) stosując jednocześnie nie tylko pionowe podziały na ścianach, ale również wydłużające elementy wyposażenia (tu szczególną popularnością cieszą się tapety z pionowymi pasami). Chcąc optycznie podwyższyć pomieszczenie powinniśmy starać się, aby kolor dochodził aż do krawędzi sufitu. Dzięki odpowiedniemu doborowi kolorów problemem nie będzie również urządzenie długiego, a jednocześnie wąskiego korytarza. W takim przypadku skuteczna jest zasada kontrastu – dłuższe ściany pomalujmy zatem na jasno, a krótsze – na ciemno. Niekiedy warto zastanowić się również nad powieszeniem lustra na jednej z dłuższych ścian, jego obecność pozwoli bowiem na uchwycenie głębi pomieszczenia.

Wybierając kolory farb zastanówmy się nad tym, jaka jest struktura tynku, może się bowiem okazać, że również on nie pozostanie bez wpływu na sposób postrzegania pomieszczenia. Ten sam kolor sprawia wrażenie jaśniejszego, gdy pojawia się na gładkiej powierzchni oraz ciemniejszego, gdy gości na powierzchni chropowatej, warto więc uczynić z tej właściwości nasz atut. Nietrudno również zauważyć, że na gładkiej i błyszczącej powierzchni jasne barwy sprawiają, że pomieszczenie staje się większe. Wiele osób wierzy również w terapeutyczną moc kolorów, dobierając je pamiętajmy więc o tym, że zieleń, pistacja i błękit poprawiają koncentrację, a barwy pastelowe uspokajają.

Powiązane artykuły

Materiały wykończeniowe

najlepsze firmy

Najnowsze aranżacje

Współpracujemy z: ehomuteboards.com

Polecani producenci
Technologia

              

TOP Projektanci

Odwiedź stronę naszego partnera - producenta mebli fryzjerskich AYALA: www.ayala.com.pl