Jak samodzielnie zaprojektować oświetlenie?

jak zaprojektować oświetlenieJak samodzielnie zaprojektować oświetlenie?

Usługi architektów oświetlenia są coraz bardziej popularne. Taki specjalista pomaga odpowiednio rozplanować źródła światła w pomieszczeniu, doradza w wyborze modeli lamp oraz dba o to, by oświetlenie było energooszczędne. Nie oznacza to jednak, że projektowanie oświetlenia musi się odbywać wyłącznie przy udziale takiego architekta. W internecie można znaleźć narzędzia (w większości darmowe) służące do samodzielnego projektowania oświetlenia. Jakie z nich warto wykorzystać?

Kupowanie lamp przez internet może być trudnym zadaniem. Większość sklepów internetowych publikuje tylko krótkie opisy i mało dokładne zdjęcia produktów. Jak dana lampa będzie wyglądała w pokoju? Jakie światło daje? Odpowiedź na te pytania to najczęściej pole do popisu dla wyobraźni – trudno bowiem dowiedzieć się tego z lakonicznych informacji w sklepie internetowym. Dużą pomocą przy zakupach internetowych są programy i aplikacje do wizualizacji oświetlenia. Takie narzędzia przypominają najczęściej te do samodzielnego projektowania rozkładu mebli w pomieszczeniu. Do dyspozycji mamy pokój, salon, kuchnię lub łazienkę w widoku 3D oraz różne modele oświetlenia. Lampy możemy dowolnie ustawiać, sprawdzając, jak silne światło dają i jak prezentują się w pomieszczeniu. W ten sposób można jeszcze przed zakupem upewnić się, jak wielu i jakich źródeł światła potrzebujemy.

projektowanie wnętrzA jak sprawdzić, ile energii będzie zużywać dany model lampy? Producenci podają oczywiście najważniejsze parametry produktów, ale jak połapać się w tych skomplikowanych ciągach liczb? Planując oświetlenie w nowym domu dobrze jest już zawczasu wiedzieć, z jakimi kosztami zużycia prądu musimy się liczyć. Do ich obliczania służą specjalne kalkulatory dostępne online. Wpisując model lampy oraz moc świetlówki możemy dowiedzieć się, ile energii będzie średnio pobierała.

Wymienione aplikacje już niedługo będzie można znaleźć w jednym miejscu. To strona Zaprojektuj Oświetlenie, stworzona dla wszystkich, którzy urządzają dom lub mieszkanie i chcą zadbać o optymalne oświetlenie w pomieszczeniach. Aplikacja powstaje dzięki realizacji projektu „Zaprojektuj oświetlenie – innowacyjny portal do samodzielnego projektowania oświetlenia”. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (działanie 8.1). Więcej informacji na temat programu znajdą Państwo na stronie www.poig.gov.pl.

Powiązane artykuły

Materiały wykończeniowe

najlepsze firmy

Najnowsze aranżacje

Współpracujemy z: ehomuteboards.com

Polecani producenci
Technologia

              

TOP Projektanci

Odwiedź stronę naszego partnera - producenta mebli fryzjerskich AYALA: www.ayala.com.pl