Jak udekorować pokój młodszego i starszego dziecka?

pokój dzieckaW ładnie udekorowanym pokoju z przyjemnością czas spędzają nie tylko domownicy, ale również osoby, które ich odwiedzają. Trudno zatem dziwić się, że rodzice nie rezygnują z wysiłków mających na celu stworzenie bardziej komfortowej atmosfery w pokoju swoich dzieci. Kluczowe znaczenie wydaje się mieć oczywiście jego czystość, nie zaszkodzi jednak, jeśli zatroszczymy się również o firany, narzuty, kolory tapet i inne ozdoby zwłaszcza, że trendy dekoracyjne wcale nie omijają dziecięcych pokojów. W pierwszej kolejności warto odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czyj pokój ma być dekorowany, inaczej dba się bowiem o pokój malucha, a inaczej o ten, którego właścicielem jest zbuntowany nastolatek. Jeśli brak nam pomysłu, warto obrać przynajmniej spójną koncepcję, realizowanie kilku pomysłów w tym samym czasie zazwyczaj nie przynosi bowiem satysfakcjonujących rezultatów. Gdy właścicielem pokoju jest małe dziecko, wskazane jest postawienie na radosne, jasne i uspokajające kolory przyczynią się one bowiem do tego, że w pokoju malucha zapanuje miła i przyjazna atmosfera.

Ciekawym pomysłem okazują się drewniane szafy, drewno zaliczane jest bowiem do tych materiałów, które nigdy nie wychodzą z mody. Pamiętajmy jednak, że wielkie szafy o gigantycznych rozmiarach nie są wcale najlepszym rozwiązaniem. Dziecko powinno samo dosięgać do półek i wybierać sobie ubrania. Nie tylko nauczy się w ten sposób samodzielności, ale i będzie bezpieczniejsze.

Dziecko powinno mieć też jak największy dostęp do światła słonecznego. Ogromne półki na książki wcale nie są najlepszym rozwiązaniem w pokoju kilkulatka, nie powinno w nim jednak zabraknąć biurka, kilku półek, do których dziecko będzie miało łatwy dostęp, a przede wszystkim – kolorowego worka lub kosza sprawdzającego się idealnie, gdy trzeba uporządkować zabawki. Ciekawą ozdobą są specjalne naklejki na ścianę z podobiznami ulubionych bohaterów dziecięcych bajek. Nie są one drogie, a ich coraz większa dostępność sprawia, że ich znalezienie nie jest trudne. Oczywiście, zalecenia sprawdzające się w przypadku małego dziecka, nie będą zbyt przydatne wówczas, gdy w centrum naszej uwagi znajdzie się pokój dla nastolatka. Tu kluczem do sukcesu wydaje się pozwolenie na swobodę, nastolatek ma bowiem prawo do samodzielnego dekorowania swojego pokoju. Indywidualnie dobrany kolor ścian bywa zaskoczeniem dla rodziców, na samego młodego człowieka wpływa jednak pozytywnie i sprawia, że pokój wydaje się mu bliższy. Jeśli dziecko posiada zapał twórczy, można mu zresztą pozwolić na znacznie więcej. Jeśli będzie się czuło dobrze w swoim pokoju, nie będziemy mieli podstaw do niezadowolenia.

Powiązane artykuły

Materiały wykończeniowe

najlepsze firmy

Najnowsze aranżacje

Współpracujemy z: ehomuteboards.com

Polecani producenci
Technologia

              

TOP Projektanci

Odwiedź stronę naszego partnera - producenta mebli fryzjerskich AYALA: www.ayala.com.pl