Jak remontować mieszkanie?

remont mieszkania

Wiele osób zwleka z remontem mieszkania w obawie przed tym, iż okaże się to trudnym, żmudnym oraz drogim przedsięwzięciem, dodatkowo wymagającym zatrudnienia profesjonalnej ekipy. Część prac możemy jednak z powodzeniem wykonać samodzielnie. Jak zatem remontować mieszkanie?

Sporządź plan

Zanim przejdziemy do remontu, należy sporządzić jego plan. W pierwszej kolejności należy się zastanowić, które z pomieszczeń wymagają jedynie lekkiego odświeżenia, a którym przyda się kompleksowy remont. Należy także ustalić harmonogram prac, dzięki czemu łatwiej nam będzie przewidzieć czas jego trwania.

Co więcej,  zachowując właściwą kolejność wykonywanych czynności, łatwiej unikniemy niedoróbek i błędów wykonawczych. Dobrze sporządzony plan pozwoli także oszacować wstępne koszty remontu.

Zastanów się, które prace możesz wykonać samodzielnie

Pomalowanie pokoju, skręcenie nowych mebli, zamontowanie oświetlenia to czynności, z którymi większość z nas poradzi sobie samodzielnie. Do ich wykonania nie trzeba zatrudniać profesjonalnej ekipy remontowej, co może zdecydowanie zmniejszyć koszty inwestycji.

Skompletuj przybory i akcesoria

Aby szybko i sprawnie wyremontować mieszkanie, potrzebujemy odpowiednich narzędzi. Do tych najważniejszych zalicza się między innymi:

  • wiertarka – to elektronarzędzie, które powinno się znaleźć w każdym domu, nawet jeśli wykorzystujemy ją sporadycznie. Wybierając sprzęt, warto zwrócić uwagę na jego przeznaczenie. Niektóre urządzenia nie są przeznaczone do ciągłej pracy pod obciążeniem, toteż odznaczają się gorszymi parametrami technicznymi i niższą ceną. Pamiętajmy, że nie będą one przystosowane do profesjonalnego użytku.

Jeśli zależy nam, aby wiertarka były przystosowana do tworzenia otworów w różnych materiałach, decydujmy się na model wyposażony w udar. Wówczas będziemy mogli wiercić także w betonie czy też cegle.

  • wkrętarka – to niezwykle poręczne urządzenie, które może się okazać niezwykle przydatne podczas remontu mieszkania. Warto zdecydować się zwłaszcza na model akumulatorowy, z którego będziemy mogli skorzystać nawet w miejscach pozbawionych dostępu do prądu.

Jeżeli zależy nam na tym, aby wkrętarka umożliwiała wykonywanie prac w trudno dostępnych miejscach, dobrym rozwiązaniem będzie model wyposażony w obrotową głowicę. Wybierając sprzęt, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na moc, moment obrotowy, liczbę biegów oraz wagę.

Na rynku dostępne są również wiertarko-wkrętarki. To uniwersalne narzędzia, które doskonale sprawdzą się podczas wszelakich prac remontowych. Nie może ich również zabraknąć w skrzynce narzędziowej majsterkowicza.

Część prac powierz specjalistom

Nie wszystkie prace jednak będziemy w stanie samodzielnie wykonać w tak dobry sposób jak profesjonalna ekipa remontowa. Warto zatem część prac powierzyć specjalistom. Dotyczy to zwłaszcza remontu łazienki i kuchni, co niejednokrotnie wymaga skucia starych płytek i wymiany oraz prawidłowego podłączenia nowych urządzeń sanitarnych.

Wykonując te czynności samodzielnie, nie posiadając odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, możemy nie ustrzec się błędów, co ostatecznie zwiększy koszty remontu. Warto mieć to na uwadze, zanim zdecydujemy się zrobić coś na własną rękę.

Pamiętajmy, że remont mieszkania musi być odpowiednio przemyślany. Tylko wówczas odnowione pomieszczenia sprostają naszym oczekiwaniom, zaś wszelkie prace przebiegną sprawnie. Nie bez znaczenia jest również posiadanie odpowiednich narzędzi, dzięki którym chociaż częściowo przeprowadzimy remont samodzielnie, co obniży jego koszty.

 

Materiał zewnętrzny

Powiązane artykuły

Materiały wykończeniowe

najlepsze firmy

Najnowsze aranżacje

Współpracujemy z: ehomuteboards.com

Polecani producenci
Technologia

              

TOP Projektanci

Odwiedź stronę naszego partnera - producenta mebli fryzjerskich AYALA: www.ayala.com.pl