- Ściany
- 15 kwietnia 2014
Ściany przyjazne alergikom
Z pewnością wielu z nas nie raz miało już okazję przekonać się o tym, jak trudne potrafi być życie alergika reagującego uczuleniem na otaczające go roztocza. Katar, łzawienie oczu, męczący kaszel i nieżyt nosa to tylko niektóre z uciążliwych objawów. Jeśli zatem zastanawiamy się nad remontem przeprowadzonym w mieszkaniu, powinniśmy zatroszczyć się o potrzeby domowników i zaopatrywać przede wszystkim w te materiały, które są dostosowane do potrzeb osób szczególnie wrażliwych. Wbrew obawom wielu osób, nie musi być to wcale trudne zadanie.
Alergia na kurz jest coraz poważniejszym problemem, producenci materiałów wykorzystywanych do wykańczania ścian nie lekceważą więc potrzeb tej grupy swoich klientów. Dostosowane do potrzeb alergików są zarówno farby i tapety, jak i tynki, choć o ich satysfakcjonującym zakupie można mówić przede wszystkim wówczas, gdy zdobędzie się pewną wiedzę na ich temat. Wybierając tynki powinniśmy poszukiwać przede wszystkim ich gipsowych odpowiedników. Tynki gipsowe gwarantują tworzenie gładkiej powierzchni, a co za tym idzie – osadzający się na niej kurz ma znacznie utrudnione zadanie. Zaletą tynków gipsowych okazują się być również ich właściwości fizyczne. Charakterystyczne jest dla nich to, że budują specyficzny mikroklimat, w zależności od potrzeb potrafią bowiem nie tylko wchłaniać wilgoć, ale również zwracać ją do otoczenia. Znacznie mniej pożądane wydają się tynki cementowo-wapienne oraz tynki mineralne. Te ostatnie zaliczane są zresztą do rozwiązań, przed którymi alergików przestrzega się szczególnie mocno, efektem ich stosowania są bowiem powłoki o nierównej powierzchni. Powierzchnia taka jest zaproszeniem dla pyłków i roztoczy, co może potęgować objawy alergiczne. Tynki strukturalne charakteryzują się tym, że utrzymanie ich w czystości jest niezwykle skomplikowane. Ponieważ gładkie ściany przyciągają zdecydowanie mniejsze ilości kurzu ciekawym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych.
O alergikach nie powinniśmy zapominać również wtedy, gdy wybieramy farby, nie można bowiem nie zgodzić się z tym, że eleganckie ściany wypada nie tylko wykończyć, ale również pomalować. Z myślą o alergikach uczulonych na kurz już od dłuższego czasu powstają farby wodorozcieńczalne, a wśród nich zwłaszcza te emulsje, w przypadku których podstawowym składnikiem stają się żywice (akrylowe, lateksowe albo winylowe – w zależności od typu).
To właśnie one gwarantują tworzenie powierzchni nie tylko jednorodnych, ale również trwałych i odpornych na zabrudzenia, ich stosowanie gwarantuje przy tym również przepuszczalność pary. Farby tego rodzaju budzą zainteresowanie i dlatego, że krótko schną, a ich nakładanie nie jest skomplikowane. Alergicy mogą również korzystać z farb krzemianowych, w których skład wchodzą przede wszystkim substancje naturalne. Niestety, farby tego rodzaju posiadają również swoje minusy, tworzą bowiem porowate powierzchnie o wiele bardziej przyjazne kurzowi. Od niedawna w sklepach pojawiają się także przyjazne alergikom farby wodne pozbawione substancji uczulających i rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne. Jeśli nie chcemy ograniczać się do ścian malowanych farbami (na przykład w pokoju dla dziecka) możemy zdecydować się na racjonalny wybór tapet. W tym przypadku trudno mówić o rozwiązaniach idealnych, za najlepsze uważa się zaś dekoracje papierowe.
Mają one gładką powierzchnię, a ich utrzymanie w czystości nie jest trudnym zadaniem, choć oczywiście nie są to rozwiązania, które nadają się do łazienek, pralek i suszarni, gdzie wilgotność powietrza przekracza 70 procent. W takich warunkach tapety przestają chronić przed grzybami i pleśnią zagrażającymi alergikom, a ich atrakcyjność wizualna nie jest w stanie zrekompensować zagrożenia dla zdrowia, jakie wywołują. W sprzedaży coraz częściej pojawiają się także tapety specjalne, które są pokryte specjalnymi substancjami o właściwościach aseptycznych. Ich zaletą jest to, że wspomniane substancje zapobiegają nie tylko powstawaniu, ale również rozwojowi i rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów zagrażających osobom uczulonym.
Najnowsze Artykuły
- Salon
- 25 września 2023
Skontaktuj się ze mną
- Salon
- 31 sierpnia 2023
Nasze usługi
- Salon
- 5 sierpnia 2023