- Ściany
- 16 kwietnia 2014
Jak wyciszyć mieszkanie?
Każdemu z nas marzy się „własne M” zlokalizowane w cichej okolicy i w otoczeniu sympatycznych, spokojnych sąsiadów. Niestety, nie zawsze można mówić o takim szczęściu. Wybierając mieszkanie zlokalizowane w bloku wielorodzinnym należy liczyć się z tym, że naszymi sąsiadami mogą być bardzo różni ludzie, a styl życia, który wiodą, wcale nie musi nam odpowiadać. Na szczęście, istnieje przynajmniej kilka sposobów na zabezpieczenie mieszkania przed hałasem.
O samym hałasie w mieszkaniu możemy mówić wyróżniając dwie jego kategorie. Najbardziej klasyczny podział mówi o hałasie technicznym oraz bytowym. Oba są uciążliwe, z każdym można sobie jednak poradzić. Hałas techniczny jest wywoływany przez urządzenia mechaniczne takie, jak choćby wentylacja, za hałas bytowy uważamy zaś pogłos, odgłosy kroków oraz muzykę. Na dłuższą metę oba stają się bardzo uciążliwe nawet, jeśli pozornie nie są duże. O ochronę mieszkańców przed hałasem starają się między innymi ekipy budowlane. To właśnie one dbają o to, aby budynki posiadały izolację na ścianach zewnętrznych chroniącą zresztą nie tylko przed samym hałasem, ale także przed wiatrem i zimnem. Ściany wewnętrzne na ogół nie są jednak izolowane, choć istnieje norma budowlana, która określa, jaka powinna być odporność akustyczna pomiędzy dwoma mieszkaniami. Nietrudno domyślić się, że założenia teoretyczne i rozwiązania praktyczne często nie idą ze sobą w parze, niekiedy więc warto pomóc budowlańcom.
Jednym ze sposobów na ograniczenie hałasu jest zainwestowanie w sufit podwieszany wypełniony wełną mineralną. Rozwiązanie takie zapobiega niesieniu się dźwięków, jest przy tym nie tylko funkcjonalne, ale i miłe dla oka. W przypadku ścian efekt ich wyciszenia możemy osiągnąć przede wszystkim poprzez zastosowanie obudowy wykonanej z płyt gipsowo-kartonowych. Przestrzeń między płytami i ścianą wypełniana jest zazwyczaj wełną mineralną, nie można jednak nie zgodzić się z tym, że mówimy o rozwiązaniu, które nie jest wolne od wad – zmniejsza bowiem wielkość pomieszczenia. I ten problem można jednak rozwiązać, wełna mineralna bywa bowiem coraz częściej zastępowana przez korek techniczny pochłaniający nie tylko fale dźwiękowe, ale także drgania. Osoby, które zastanawiają się nad tym, jak zabezpieczyć podłogi, powinny zdecydować się przede wszystkim na strop akustyczny. Zbliżony efekt osiąga się dzięki matom wygłuszającym, ich niekwestionowanym atutem jest przy tym zarówno bogaty wybór, jak i atrakcyjny wygląd.
Chroniąc mieszkanie przed hałasem pamiętajmy i o tym, że na jego akustykę duży wpływ ma to, w jaki sposób zostało ono wykończone. Szczególnie wrażliwe na hałas są wysokie pomieszczenia, puste przestrzenie oraz pokoje, w których meble nie zostały równomiernie rozstawione. O ochronie przed hałasem warto zatem pomyśleć już na etapie wstępnego planowania wystroju wnętrz, w późniejszym okresie wprowadzanie zmian jest bowiem znacznie bardziej kosztowne. Wyciszając mieszkanie pamiętajmy tez o zasadzie mówiącej o tym, że im więcej w mieszkaniu jest miękkich przedmiotów, tym bardziej jest ono wytłumione. Dywan, firanki, grube zasłony i poduszki mogą nie tylko pełnić funkcję ozdobną, ale również umożliwiać nam wypoczywanie w ciszy. Podobną funkcję są w stanie pełnić także tapety, okazuje się przy tym, że z powodzeniem można instalować je nie tylko na ścianach, ale również na suficie.
Najnowsze Artykuły
- Salon
- 25 września 2023
Skontaktuj się ze mną
- Salon
- 31 sierpnia 2023
Nasze usługi
- Salon
- 5 sierpnia 2023