- Ściany
- 12 grudnia 2018
Dekoracje ścienne wyeksponowane przez oświetlenie techniczne
Ściany przestajemy malować na biały, zwyczajny kolor. Nie stosujemy już odklejających się tapet, które uwidaczniają połączenia kolejnych pasów, a krzywo ułożone, wcale nie dodają estetyki wnętrzom. Stawiamy na coraz żywsze barwy, struktury, faktury, a niekiedy surowe materiały, by to właśnie ściana zaczęła dekorować. Przypisujemy jej również rolę tła, na którym chcemy wyeksponować emocje – w postaci zdjęć z najbliższymi, obrazów z martwą naturą, a innym razem gładkiej tafli lustra w rzeźbionej ramie. Czy tak urozmaiconej ścianie czegoś brakuje?
Oświetlenie – ostatni punkt programu
Fotografia w ramkach, lustro w złoconej ramie czy ciekawa struktura. Każde z nich prezentuje się oryginalnie, ale na wyeksponowanie może wpłynąć już tylko oświetlenie. Dobrym pomysłem są lampy techniczne, minimalistyczne spot lighty, które można precyzyjnie ustawić. W taki sposób, by padająca wiązka światła była wąska i tym samym oświetlała niewielki fragment ściany i zawieszonego elementu, lub rozświetlała niemalże całą ścianę, ukazując jej piękno.
Spot lighty mogą posiadać jedno lub kilka źródeł światła. Są minimalistyczne w swojej formie, dlatego faktycznie dają efekt wyeksponowania ściennych dekoracji, bez przytłaczania. To nie one mają zwracać na siebie uwagę, ale światło padające na wybrany fragment ściany. Jak uzyskać taki efekt? Decydując się na spot lighty oferowane przez sklep z lampami Lampy.it, które można regulować, zmieniając kierunek czy kąt padania światła.
Uniwersalny charakter spot lightów sprawia, że mogą dekorować dowolną ścianę. Ramki z fotografiami wieszamy bowiem w salonie nad skórzaną sofą, a innym razem w kuchni, by podczas przyrządzania posiłków czerpać motywację i z przyjemnością tęsknić za najbliższymi, którzy w końcu przybędą na wspólny obiad.
Schody to newralgiczny punkt każdego domu. Mają zapewniać bezpieczeństwo poruszania się po nich, stanowią przede wszystkim łącznik między piętrami. Są jednak okazją do tego, by je urozmaicić i podkreślić charakter nie tylko wyrzeźbionych poręczy, ale i zdobionej ściany. Zastosowanie wspomnianego typu oświetlenia pozwala spełnić obydwie funkcje. Jest niewielka wiązka światła, ale na tyle skoncentrowana, by doświetlić schody i zagwarantować bezpieczeństwo poruszania się po nich. Ta świetlna wiązka może jednak zagościć tuż nad zawieszonymi elementami dekoracyjnymi, by nadać walorów ciekawej estetyki.
Klasyka kolorystyczna
Jeśli przyglądamy się oświetleniu technicznemu, zauważamy, że jest dostępne w dość wąskiej palecie kolorystycznej. To przeważnie biel, czerń i szarość. Ewentualnie matowe lub błyszczące wykończenie. Czy to ograniczenie w kwestii aranżowania ściennej przestrzeni? Zdecydowanie nie, bo tę paletę kolorów charakteryzuje uniwersalność. Tę samą cechę posiadają również spot lighty.
Niewielkie ich rozmiary sprawiają, że nadają się do zastosowania w każdym wnętrzu, na każdej ścianie. Kolory, które wpisują się w dowolną aranżację – od tradycyjnych, aż po industrialne, zapewniają stworzenie harmonii i współgrają w taki sposób, jak sobie tego życzymy w domowych wnętrzach.
Funkcjonalność
Tego typu oświetlenie jest przede wszystkim praktyczne. Ubrane w estetyczną, precyzyjnie wykonaną, choć minimalistyczną oprawę. Gdy dodajemy do nich światło o wybranej temperaturze barwowej, decydujemy się na konkretny kierunek padania światła na dekorowaną lub samą w sobie ozdobną ścianę, efekty przechodzą nasze najśmielsze oczekiwania. Zostaje zachowana funkcjonalność, a wizualnie ściana i światło, przyciągają uwagę.
Najnowsze Artykuły
- Salon
- 25 września 2023
Skontaktuj się ze mną
- Salon
- 31 sierpnia 2023
Nasze usługi
- Salon
- 5 sierpnia 2023