- Ściany
- 23 kwietnia 2014
Tapetowanie Mieszkania - Poradnik
Tapety to wprost idealny sposób na to, by stosunkowo małym nakładem pracy i pieniędzy całkowicie zmienić oblicze danego pomieszczenia. Ich założenie jest bardzo proste i nawet średnio uzdolnione manualnie osoby na pewno poradzą sobie z tym bez najmniejszych problemów. Aby wszystko poszło zgodnie z planem, warto jednak zastosować się do kilku prostych wskazówek – dzięki nim tapetowanie na pewno przyniesie oczekiwane rezultaty.
Zapoznajcie się więc z przygotowanym przez nas krótkim poradnikiem.
Co przygotować? Nożyczki bądź nożyk do tapet Wałek z tworzywa lub gumy Pędzel – będziemy potrzebować go do nakładania kleju Pojemnik do wyrobienia kleju Wkrętaki – przydadzą się do odkręcenia elementów instalacji elektrycznej Stołek, stół lub drabina Miara Ubranie robocze, czapka i rękawice ochronne Tapeta – oczywiście. Na wszelki wypadek wyposażmy się w nieco większą ilość Gąbka Materiały ścierne – w przypadku, kiedy tapetowane ściany nie będą równe Akcesoria do zrywania tapet – nóż bądź drapak Przygotowujemy ściany Jeśli chodzi o zerwanie starych tapet, warto wyposażyć się także w środek do usuwania tapet – w przypadku jednak, kiedy takim nie dysponujemy, wystarczy ich namoczenie, co znacznie ułatwi zdarcie starych warstw.
Pamiętajmy, że tapetowana ściana koniecznie powinna być wolna od wilgoci i zabrudzeń. Nie może też być chropowata. Powinien znajdować się na niej również tynk – jeśli go nie ma, połóżmy grunt, a w przypadku, kiedy kłaść będziemy tapetę o niewielkiej grubości – dodatkową warstwę izolacyjną. Z zabrudzeniami poradzimy sobie stosunkowo łatwo – wystarczy umyć ścianę mydłem malarskim rozpuszczonym w ciepłej wodzie. W wielu przypadkach okazać się może, że ściana wcale nie jest idealnie równa – użyjmy wtedy farby podkładowej bądź środka przeznaczonego do wyrównywania ścian pod tapety. Warto również pamiętać o tym, że miejsca w okolicach kaloryferów należy gruntować kilkakrotnie – minimum dwa razy. Wybieramy tapetę... Przy wyborze konkretnego produktu kierować powinniśmy się przede wszystkim charakterem pomieszczenia, które chcemy wytapetować.
Tapetowanie kuchni i łazienki – czyli tam, gdzie panuje zazwyczaj duża wilgoć – najlepszym rozwiązaniem okażą się na pewno tapety wodoodporne. Na rynku dostępne są dziś tapety winylowe oraz korkowe, które łatwo można wycierać i myć – jako takie sprawdzą się w tych pomieszczeniach zdecydowanie najlepiej. W pozostałych wnętrzach najważniejszy powinien być wygląd tapety oraz jej wytrzymałość – w pomieszczeniach takich jak sypialnie dorosłych bądź salon najlepiej zdadzą egzamin tapety wysokiej jakości tapety papierowe bądź wykonane z tkanin – ich ceny są wprawdzie dość wysokie, jednak rekompensują nam to długowiecznością i doskonałym wyglądem. Pokój dziecięcy z pewnością i tak będziemy musieli wkrótce remontować ponownie – zdecydujmy się więc na tańsze, ale atrakcyjne wizualnie propozycje. ...i przygotowujemy ją Najważniejsze są rzecz jasna wymiary tapetowanej ściany – powiedzą nam one, jak duże mają być bryty, czyli części tapety nakładane bezpośrednio na ścianę. Przy obliczaniu ich wymiarów pamiętać powinniśmy o tym, by zostawić sobie kilkadziesiąt centymetrów więcej – na wypadek, gdyby wzory na niej umieszczone nie pasowałyby do pozostałych części, bowiem w ten sposób łatwiej będzie zneutralizować te źle wyglądające różnice.
Jaki Klej do tapet? Klej powinien być oczywiście dopasowany do rodzaju wybranej przez nas tapety. Jego wytrzymałość koniecznie musi odpowiadać wadze tapety – te winylowe bądź korkowe charakteryzują się większym ciężarem, podczas gdy tekstylne i papierowe są znacznie lżejsze. Warto też uważać na tak zwane uniwersalne kleje – wbrew swojej nazwie zdają one egzamin tylko w przypadku tapet papierowych. ...i nakładamy go na tapetę... bądź na ścianę – w zależności od zaleceń producenta, które powinny znaleźć się na każdym opakowaniu. Wyjątkiem są tutaj najcięższe tapety – na przykład fizelinowe bądź z włókna szklanego – na które w ogóle nie nanosimy kleju, skupiając się wyłącznie na ścianie. Niezależnie od tego, na jaki sposób się zdecydujemy, ważne jest, by klej wcześniej dokładnie rozrobić w wodzie. Za pomocą pędzla lub wałka nakładamy go później na wewnętrzną stronę tapety i każdy pasek składamy na pół, by odłożyć go na określony czas – im tapeta jest cięższa, tym dłużej klej powinien się wchłaniać, a czas ten wynosi od pięciu do piętnastu minut.
Tapety winylowe po nałożeniu na nie kleju powinniśmy nie złożyć, a zwinąć, dzięki czemu unikniemy problemów związanych z wysychaniem ich brzegów. Dobrze jest także położyć warstwę kleju na ścianę – zwłaszcza na jej dolnej i górnej krawędzi, dzięki czemu łatwiej nam będzie nałożyć tapetę Przedtem jednak powinniśmy usunąć wszystkie wystające elementy (listwy, gniazdka elektryczne, kontakty czy lampy). Nakładanie tapety najlepiej jest zacząć od okna i drzwi, by potem stopniowo posuwać się dalej. Pierwszy bryt powinniśmy ułożyć szczególnie starannie – to według niego ustalać będziemy bowiem położenie pozostałych pasów. Po przyłożeniu każdego pasa, musimy dokładnie przycisnąć go przeznaczonym do tego gumowym wałkiem – usuniemy w ten sposób powstawania bąbli i pęcherzy. Podczas tej czynności na krawędziach brytu może wycieknąć klej – bez zwlekania powinniśmy wytrzeć go za pomocą wilgotnej ścierki lub gąbki, bowiem zaschnięty będzie źródłem estetycznych defektów. Przy nakładaniu kolejnych pasów koniecznie zwróćmy uwagę na ich łączenia – jeśli sytuacja tego wymaga, od razu zniwelujmy ewentualne nierówności używając do tego wałka.
Najnowsze Artykuły
- Salon
- 25 września 2023
Skontaktuj się ze mną
- Salon
- 31 sierpnia 2023
Nasze usługi
- Salon
- 5 sierpnia 2023