Przy biurku też może być przytulnie! Oświetlenie idealne

oświetlenie

Zwykliśmy biurka używać do pracy, nauki, wypełniania dokumentów. Staje się zatem elementem miejsca tworzonego z myślą o obowiązkach zawodowych i szkolnych, gdzie potrzeba atmosfery sprzyjającej skupieniu i koncentracji. Do biurka dobieramy zatem doskonałe wręcz oświetlenie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by to właśnie biurko wraz z cudowną lampą, współtworzyło przytulną atmosferę, a być może sprzyjało pisaniu listów miłosnych i kartek z pozdrowieniami.

Oświetlenie, które pozwala się skoncentrować

Zacznijmy od funkcji, jaką oświetlenie przy biurku spełnia najczęściej. Mowa o świetle praktycznym, wyrazistym, jasnym, pozwalającym skupić się i skoncentrować. Takie światło powinno być chłodnej barwy, o wiązce na tyle szerokiej, by obejmować możliwie dużą przestrzeń. Do wyboru są nie tylko lampki biurkowe. Alternatywa to tradycyjny kinkiet bądź lampa podłogowa.

Kinkiet w swym charakterze wydaje się odpowiadać tylko i wyłącznie roli oświetlenia bocznego, doświetlającego. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by konstrukcja otwarta ku górze i ku dołowi, wyraziście oświetlała przestrzeń biurkową. Poza tym kinkiet można i tak uzupełnić o tradycyjną lampkę biurkową. Propozycja pozwalająca oszczędzić miejsce na biurku, to lampa podłogowa, najlepiej z dodatkowym, giętkim ramieniem, by nieruchome źródło światła spełniało rolę tego głównego, a świetlny punkt na końcu elastycznego ramienia, można było skierować na blat biurka. Takie lampy goszczą w ofercie Azzardo.com.pl.

Biurko, które ma służyć pracy i nauce, można oświetlić w różnorodny sposób. Należy jedynie pamiętać o skupionej wiązce światła i jej chłodnej barwie, by faktycznie praca i nauka przy biurku nie sprawiała problemów.

Estetycznie, klimatycznie, a może romantycznie?

Do łask wracają klasyczne wystroje, meble o delikatnych nóżkach, finezyjnie wykończone, o nieregularnych liniach, jak i te masywne. Takie biurka można spotkać w salonach, a służą tym razem nie typowej, codziennej pracy, lecz uzupełnieniu stylowej aranżacji. Nie oznacza to, że odbiera im się rolę praktyczną, jednak ta zdecydowanie schodzi na dalszy plan.

Taka kompozycja wraz z kształtnym biurkiem, nie potrzebuje zimnego światła płynącego z typowej lampki biurkowej. Tutaj idealnie sprawdzają się lampki stołowe, z abażurami, osadzone na rzeźbionych podstawach, chociażby ceramicznych. Równie dobrze można wybrać lampę z abażurem, ale podłogową. Smukła nóżka i ciepłe światło przytłumione przez mleczny klosz lub materiałowy abażur, dają poczucie przytulności. Z biurka i oświetlenia robi się po prostu przyjazny kącik, gdzie chętnie siada się po to, by na chwilę pochłonęły nas myśli, albo i po to, by przy tym klasycznym, eleganckim i pięknym biurku, napisać list, być może miłosny.

Funkcja praktyczna, miejsce do pracy, czy ozdoba wnętrza, która przede wszystkim ma budować atmosferę, a dopiero później służyć okazjonalnemu pisaniu? Biurko przyjmuje na siebie różnorakie role. Gdy zadecydujemy o tej kluczowej, sprawnie wybierzemy oświetlenie idealne.

Powiązane artykuły

Materiały wykończeniowe

najlepsze firmy

Najnowsze aranżacje

Współpracujemy z: ehomuteboards.com

Polecani producenci
Technologia

              

TOP Projektanci

Odwiedź stronę naszego partnera - producenta mebli fryzjerskich AYALA: www.ayala.com.pl