Wybieramy dywan

dywan

Dywan, to uzupełnienie aranżacji pomieszczenia, nadający mu ostatecznego charakteru. Zazwyczaj kupujemy go, gdy wnętrze jest już urządzone. Ma dodać przytulności, a zarazem ukryć mankamenty podłogi, ocieplić ją, a także ochronić przed zniszczeniem. Ważne jest nie tylko wzornictwo, wielkość, kolorystyka, ale także materiał i długość włosa. Jak wybrać właściwy dywan?

Dywan do salonu

Odpowiednio dobrany dywan w salonie, może nadać kolorystyki lub stonować wnętrze. W jasnym kolorze, przy ciemnych meblach, zmieni optykę salonu. Dobrany z rozmysłem, może całkowicie odmienić pokój. Musi współgrać z nim kolorystyką i kształtem. W mieszkaniu z małymi dziećmi, pełni funkcję izolacyjną od zimnej podłogi, a także zabezpiecza przed stłuczeniami. Daje efekt przyjemnego relaksu dla stóp.

Jak wybrać dywan do salonu?

Zaczynamy od ustalenia rozmiaru i kształtu. W salonie dopuszczalne są wszystkie formy, od prostokątnych, po fantazyjne. Rozmiar uzależniony jest głównie od metrażu i naszych upodobań. Dywan może zakrywać większą część podłogi lub tylko jej fragment.

  • Kolor- dobieramy dywan w zbliżonych barwach do reszty aranżacji lub na zasadzie kontrastu. W klasycznych wnętrzach sprawdzi się kolor beżowy, który jest uniwersalny. Równie stylowy jest dywan brązowy. W nowoczesnych wnętrzach mogą królować kolory żywe, jak żółty, błękitny, czerwony.
  • Materiał i długość włosa- to niezmiernie ważne, by wybierać materiały, które będą łatwe w utrzymaniu czystości i czyszczeniu. Dywan może być wykonany z bawełny, juty, włókien syntetycznych, wełny. Jeżeli planujemy położyć dywan pod meblami, wybierajmy raczej krótkie włosie. Dzięki temu, nie ulegnie ono odkształceniu. Łatwiej utrzymać w czystości krótkie włosie.

Dywan do sypialni

Sypialnia, to miejsce, w którym dywan jest niezbędny. Nie tylko ociepli wnętrze, ale doda komfortu, izolując nas od zimnej podłogi, gdy wstajemy z łóżka. Nada sypialni przytulnego charakteru, jednak utrudni sprzątanie.

Jak wybrać dywan do sypialni?

  • Rozmiar- w przypadku sypialni ma ogromne znaczenie. Mały dywan, będzie pełnił rolę dekoracyjną, jednak nie odizoluje nas od posadzki w wystarczającym stopniu. Rozwiązaniem mogą być dwa małe dywany z obu stron łóżka lub duży położony pod łóżkiem i wystający z jego stron.
  • Kształt i kolor- w zależności od tego, gdzie zamierzamy położyć dywan, możemy wybrać prostokątny, kwadratowy lub okrągły. Kolorystyka musi harmonizować z całością wystroju, jednak warto wybrać stonowane barwy, ułatwiające zasypianie.
  • Włosie- grube, włochate dywany, to przyjemność dla bosych stóp. Jeżeli zależy nam na łatwym czyszczeniu, wtedy można wybrać gruby dywan o krótkim, gęstym włosiu.

 Dywany do przedpokoju

Jaki powinien być dywan do przedpokoju? To miejsce, gdzie stawiamy pierwsze kroki wchodząc do mieszkania. Powinien być więc reprezentacyjny. Ale nie wolno zapominać, że musi też być bardziej odporny na zabrudzenia.

Jak wybrać dywan do przedpokoju?

Kształt i kolor. Tu decydująca rolę odgrywa wielkość pomieszczenia. Dywan może zakrywać cały przedpokój lub ciąg komunikacyjny pomiędzy przedpokojem, a resztą mieszkania.  Kształty najczęściej wybierane, to prostokąt lub owal. Kolorystyka dobrana odpowiednio do całej aranżacji. Jasny dywan powiększy optycznie wnętrze, jednak łatwo się wybrudzi.

Włosie i materiał. Dywan w przedpokoju ma chronić podłogę przed zniszczeniem i zabrudzeniem. Musi być wytrzymały na czynniki mechaniczne i zabrudzenia. Będzie często czyszczony i prany, więc i na to powinien być odporny. Najlepszym rozwiązaniem jest dywan o krótki włosiu lub gładki. Świetnie sprawdzą się materiały syntetyczne lub dywany bez runowe w formie mat. Warto przemyśleć zastosowanie dywanów z antypoślizgową gumą.

O czyn jeszcze pamiętać kupując dywan?

Ekspert sklepu Meblujesz.pl radzi, by nie kłaść grubych dywanów w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym. Należy pamiętać, że dywan, chociaż pięknie uzupełnia aranżację pomieszczeń, to utrudnia sprzątanie. Zanim kupimy dywan, upewnijmy się, w jaki sposób należy go czyścić. I nie wolno zapominać o tym, że dywan z naturalnego włosia może uczulać. W przypadku alergików, wskazane jest wybieranie dywanów, które można prać w pralce. Dzięki temu, nie staną się one siedliskiem roztoczy.

Materiał zewnętrzny

Powiązane artykuły

Materiały wykończeniowe

najlepsze firmy

Najnowsze aranżacje

Współpracujemy z: ehomuteboards.com

Polecani producenci
Technologia

              

TOP Projektanci

Odwiedź stronę naszego partnera - producenta mebli fryzjerskich AYALA: www.ayala.com.pl