- Salon
- 16 grudnia 2014
Angielski styl w polskim salonie
Przytulne wnętrza, pastelowe odcienie, motywy kwiatowe i bibeloty to znaki rozpoznawcze stylu angielskiego. A choć narodził się on na Wyspach Brytyjskich, setki kilometrów od polskich granic, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby spróbować przeszczepić go na rodzinny grunt. Oczywiście, wprowadzanie go do naszego domu lub mieszkania musi być przemyślane, styl angielski nie wszędzie sprawdza się bowiem tak samo dobrze. Już na wstępie warto uświadomić sobie, że jedną z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych cech stylu angielskiego jest jego niejednoznaczność. To styl zarówno przytulny, jak i konserwatywny, elegancki, a jednocześnie wyjątkowo romantyczny. Bazuje na solidnych drewnianych meblach, o których mówi się, że są w stanie przetrwać przez stulecia, a jednocześnie jest wysoko ceniony przez miłośników gęstych dywanów, miękkich obić i poduszek. A wszystko to wypełnione są dodatkami, które w każdym innym miejscu wyglądałyby nawet nie dziwnie, ale niestosownie – ozdoby z porcelany, szklane figurki, ramki na zdjęcia to tylko niektóre z nich.
Przystępując do urządzania pokoju w stylu angielskim w pierwszej kolejności powinniśmy skoncentrować się na kolorach. Tu kluczowe znaczenie mają odcienie pastelowe, beż, kość słoniowa, waniliowy, łososiowy i wariacje na temat błękitów. Jeśli decydujemy się na dodatki pamiętajmy, że one również nie powinny charakteryzować się wykorzystaniem przypadkowych odcieni. Znakomitym rozwiązaniem jest czerwień, róż oraz zieleń, a także jasne tony niebieskiego. Styl angielski to także odpowiednio dobrane tkaniny.
W brytyjskich domach dominują motywy kwiatowe, zawsze w modzie są przy tym tkaniny określane mianem „ciężkich”, koniecznie charakteryzujące się bogatą ornamentyką. Desenie kwiatowe rządzą zresztą całym wnętrzem, a to, że pojawiają się na meblach, wcale nie przeszkadza im gościć na zasłonach albo na porcelanie. Co ciekawe, nie trzeba ich nawet zestawiać ze sobą, kontrast jest bowiem bardzo wysoko ceniony przez miłośników tego oryginalnego stylu. Sytuacja komplikuje się nieco, gdy zaczynamy zastanawiać się nad wyborem mebli, okazuje się bowiem, że styl angielski dzieli je na dwie grupy. Pierwszą tworzą dobrze nam znane ciężkie meble wykonane z ciemnego drewna z bogatymi zdobieniami. Co ciekawe, nie muszą one wcale pochodzić tylko z jednej epoki, eklektyzm jest bowiem bardzo mile widziany. Grupa druga to z kolei meble wypoczynkowe, na przykładzie których po raz kolejny możemy zaobserwować, jak silnie zakorzeniona w stylu angielskim jest zasada kontrastu. Meble tego typu są głębokie, miękkie i jak gdyby zapraszające do tego, aby zająć w nich miejsce, tapicerowane grubymi tkaninami i wzbogacone o dużą ilość poduszek.
Najnowsze Artykuły
- Salon
- 25 września 2023
Skontaktuj się ze mną
- Salon
- 31 sierpnia 2023
Nasze usługi
- Salon
- 5 sierpnia 2023