Design bez barier – czyli sprawne wnętrza niepełnosprawnych

dom dla niepełnosprawnych

Każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę z tego, że to co ładne i stosowane w naszych wnętrzach nie będzie się tak samo sprawdzało w przypadku wnętrz dla osób niepełnosprawnych. Niestety nie wszystko to co ładne będzie dla nich wygodne oraz bezpieczne. Przede wszystkim, gdy chodzi o wnętrza dla osoby niepełnosprawnej to trzeba wiedzieć, że musza być przemyślane oraz ergonomiczne.

Dobrze będzie, jeśli będą tam jakieś wnęki, dzięki którym codzienne obowiązki będą łatwiejsze do wykonywania. Od progu Jest dobrym rozwiązaniem, gdy tuż za progiem będzie znajdować się kuchnia. Najlepiej będzie, jeśli na środku znajdzie się wyspa, gdzie będzie można przygotowywać posiłki. w ten sposób osoba będzie miała lepszy dostęp do wszystkich szafek i potrzebnych jej do gotowania produktów. Trzeba zadbać o to, by wyspa miała dobrą wysokość a szafki otwierały się pod dużym kątem. Drzwi w takich szafkach musza być dostosowane do osób niepełnosprawnych. Szafki powinny być maksymalnie do 135 nad ziemią.Sprawdza się między innymi utrzymywanie ciągu komunikacyjnego: lodówka - zlewozmywak - płyta do gotowania - piekarnik.

Wyposażenie mebli w odpowiednie systemy

Przygotowując wnętrza trzeba zadbać o to, by meble miały należyte systemy. Sprawdzą się tutaj wieszaki teleskopowe. Na pewno dobrym rozwiązaniem są specjalne windy do szafek, które przez sterowanie elektryczne sprawią, że w miarę potrzeb szafka będzie zbliżała się do osoby niepełnosprawnej, gdy będzie tego potrzebowała. Podobnie dobrze sprawdzą się specjalne windy do blatów, które będą działać na podobnej zasadzie. Można także zastosować nowoczesne systemy do drzwi przesuwnych. Rozwiązanie to sprawi, że drzwi bez hałasu się otworzy i zamknie.

Salon i sypialnia 

Dla osób niepełnosprawnych najważniejsze będzie montowanie wszystkiego na dobrych wysokościach. Jeśli meble będą zbyt wysoko to praktycznie osoba niepełnosprawna w ogóle nie będzie mogła z nich korzystać.

Powiązane artykuły

Materiały wykończeniowe

najlepsze firmy

Najnowsze aranżacje

Współpracujemy z: ehomuteboards.com

Polecani producenci
Technologia

              

TOP Projektanci

Odwiedź stronę naszego partnera - producenta mebli fryzjerskich AYALA: www.ayala.com.pl