Jak nie zagracić mieszkania?

Przystępując do wyposażania mieszkania zazwyczaj staramy się realizować gotową wizję, nierzadko bywa zaś i tak, że wizja ta towarzyszy nam od lat. Choć jednak z lubością planujemy styl, w jakim będą urządzone kolejne pomieszczenia, kolor ich ścian oraz meble, ciągle zapominamy o dodatkach i ich znaczeniu dla wyglądu lokalu. A przecież nie jest to wcale znaczenie małe, to bowiem właśnie dodatki przyczyniają się do tego, że mieszkanie posiadają niebanalny charakter.

Jeśli nie jesteśmy zachwyceni wielkością naszego mieszkania postawmy na jasne, pastelowe barwy, które optycznie je powiększą. Podobny efekt osiągniemy nawet wówczas, gdy marzą nam się dwie ciemniejsze ściany, choć warto pamiętać o tym, aby uchwycić choćby drobną różnicę w tonacjach między nimi. Jaśniejszy kolor jest też wskazany w okolicach okien oraz drzwi balkonowych, całe pomieszczenie będzie się bowiem dzięki temu wydawało jaśniejsze, a co za tym idzie także zdecydowanie większe niż jest w rzeczywistości. Innym rozwiązaniem, którym warto się zainteresować planując wystrój wnętrza są fototapety. Najbardziej pożądane są te, które stwarzają złudzenie „wyjścia ze ściany”, a więc takie, które przedstawiają most lub uliczkę. Zasady mówiącej o tym, że przestronne mieszkanie jest mieszkaniem jasnym warto przestrzegać również w odniesieniu do oświetlenia.

Za idealną uznaje się sytuację, w której do pomieszczeń wpada naturalne światło dzienne, warto jednak zainwestować i w te rozwiązania, które pozwolą na oświetlenie kątów i innych zakamarków. Ciekawym rozwiązaniem jest też światło skierowane na ściany i tworzące efekt jego odbicia i powielenia. Gdy zadbaliśmy już o ściany i oświetlenie możemy przystąpić do zakupu mebli, już dużo wcześniej warto przy tym poświęcić chwilę i zastanowić się nad tym, jak je rozplanować. Meble, które są umieszczone na tej samej wysokości wydłużają perspektywę, pomieszczenie staje się więc optycznie większe. W niewielkim pomieszczeniu sprawdzają się też rozwiązania jednolite kolorystycznie.

wykończenie wnętrzEfekt ciepła i przytulności mogą pogłębić zwiewne zasłony i firanki, również w tym przypadku na szczególną uwagę zasługują te, które charakteryzuje gładka i jednolita faktura. Ciekawym elementem wyposażenia pomieszczenia są też zdjęcia domowników. Tu wskazane jest zwłaszcza zawieszanie ramek na jednej linii, rozwiązanie takie nie tylko wydłuża bowiem perspektywę, ale również sprawia wrażenie uporządkowania. Pamiętajmy jednak, że każdy nadmiar jest szkodliwy, dziesiątki ramek wprowadzą więc nie rodzinną atmosferę, ale chaos. Poszukując mocnych akcentów kolorystycznych powinniśmy decydować się przede wszystkim na poduszki i flakony, pozwalają one bowiem na ożywienie przestrzeni, a jednocześnie można się ich szybko pozbyć, jeśli nie spełnią naszych oczekiwań.

Ciekawym rozwiązaniem może być również postawienie lustra po przeciwnej stronie tej części pomieszczenia, z której jesteśmy szczególnie dumni. W tym miejscu warto jednak poczynić pewne zastrzeżenie, rozwiązanie takie może bowiem podkreślić panujący w pomieszczeniu nieład. A co z figurkami, szkatułkami i innymi pamiątkami? Przed ich ustawieniem warto przyjrzeć się im krytycznie, nie wszystkie pasują bowiem do pomieszczenia, które urządzamy. Znacznie lepszym rozwiązaniem okazują się pudełka, trudno mówić bowiem o wrażeniu ładu, gdy wszystkie niepotrzebne drobiazgi zbierają kurz na półkach. Nie zapominajmy i o tym, co mamy pod nogami, dywany i wykładziny dobierajmy więc do stylu pomieszczenia zwracając uwagę przede wszystkim na rozwiązania o gładkiej fakturze i jednolitym kolorze.

Powiązane artykuły

Materiały wykończeniowe

najlepsze firmy

Najnowsze aranżacje

Współpracujemy z: ehomuteboards.com

Polecani producenci
Technologia

              

TOP Projektanci

Odwiedź stronę naszego partnera - producenta mebli fryzjerskich AYALA: www.ayala.com.pl