Jak zaaranżować wartościową kuchnię?

jak zaprojektować kuchnieCzym powinna się charakteryzować kuchnia? Najważniejsze, aby została ona urządzona w sposób praktyczny, choć wcale nie oznacza to, że miałaby stać się miejscem nudnym. We współczesnych mieszkaniach staje się ona co najmniej tak samo ważna, jak salon, a jej układ przestrzenny tworzy całość z innymi częściami mieszkania. Kuchnia nie jest już szczelnie zamkniętym pomieszczeniem owianym tajemnicą, a rodzina spotyka się już nie tylko przy jadalnianym stole, ale także w samej kuchni, w czasie wspólnego przygotowywania posiłków. Pierwszym krokiem jest ocena tego, czym dysponujemy, kształt kuchni jest bowiem wypadkową nie tylko jej wielkości, ale także zawartości. Najbardziej pożądany jest układ zwarty, często jednak musimy improwizować dostosowując do naszych potrzeb niefortunne rozwiązania architektoniczne. Oczywiście, funkcjonalne umieszczenie sprzętów jest możliwe niemal w każdej kuchni

Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie w tym celu dwóch prostopadłych ścian, które tworzą dzięki temu literę „L” (po jednej stronie kuchnia, a po drugiej lodówka i zlew). Innym rozwiązaniem, nad którym warto się zastanowić, jest zabudowa w kształcie litery „U” z dwoma ciągami roboczymi rozmieszczonymi naprzeciwko siebie oraz trzecim, poprzecznym, który łączy je ze sobą. Jeszcze inną propozycją, stosowaną jednak przede wszystkim w większych pomieszczeniach, jest tak zwana „wyspa”, którą może tworzyć nie tylko sam stół, ale również zlewozmywak lub kuchenka. Gdy kuchnia jest starannie zaplanowana, przyciąga uwagę swoim atrakcyjnym wyglądem. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że nie jest on wcale jedynym argumentem przemawiającym za tym, aby poświęcić planowaniu maksimum uwagi.

projekt kuchniNie bez znaczenia jest i to, że dobre planowanie przyspiesza proces wykonywania codziennych czynności. Tu najlepiej sprawdza się strefowy układ kuchni. Liczba stref nie zawsze jest taka sama, przyjmuje się jednak, że najczęściej jest ich pięć. Strefa zapasów występuje obok strefy przechowywania, następnie pojawia się strefa przygotowywania posiłków, zmywania, a w końcu również gotowania oraz pieczenia. Przedstawiony tu układ sprawdza się w przypadku osób praworęcznych, odwrotny układ jest zaś proponowany mańkutom. Lodówka lub szafka, w której przechowujemy żywność, powinna być zatem zlokalizowana tuż przy drzwiach wejściowych do kuchni. Z tego samego powodu lodówkę i zlewozmywak powinien dzielić stół albo blat, a pod zlewozmywakiem musi znajdować się kosz na śmieci. Podczas planowania wyglądu kuchni nie zapominajmy również o tym, że istnieje grupa sprzętów kuchennych, bez których nie można się obejść. Warto więc stawiać na rozwiązania wysokiej jakości tak, aby ewentualne uszkodzenia nie pojawiły się natychmiast po zakupie. Na szczęście, rynkowa oferta wyposażenia kuchennego jest wyjątkowo bogata, bez trudu znajdziemy więc idealne rozwiązania.

Powiązane artykuły

Materiały wykończeniowe

najlepsze firmy

Najnowsze aranżacje

Współpracujemy z: ehomuteboards.com

Polecani producenci
Technologia

              

TOP Projektanci

Odwiedź stronę naszego partnera - producenta mebli fryzjerskich AYALA: www.ayala.com.pl