Jak rozjaśnić ślepą kuchnię?

dekoracja kuchniJedną z największych zmór polskich blokowisk starszego typu są ślepe kuchnie. Są one nie tylko ciemne, ale również małe, irytować może przy tym i to, że charakteryzuje je nieproporcjonalna długość oraz to, że są bardzo wąskie. Ślepe kuchnie to jedna z ponurych pamiątek po epoce PRL-u. Dziś odchodzimy już od tego rozwiązania i nawet jeśli w nowych blokach powstają kuchnie pozbawione okna, są one otwarte na salon. Na szczęście, osoby, które zmagają się z problemem ślepej kuchni, nie muszą rozpaczać, istnieje bowiem kilka tricków, które są w stanie doprowadzić do optycznego rozjaśnienia tego rodzaju pomieszczeń, a w dalszej kolejności także do poprawy ich funkcjonalności.

W przypadku ślepej kuchni kluczową rolę odgrywają kwestie związane z jej oświetleniem, warto więc postawić w pierwszej kolejności na grę światłem i cieniem. Długa kuchnia stanie się dzięki temu bardziej proporcjonalna, a przebywanie w niej nie będzie budziło mrocznych skojarzeń. W przypadku ślepej kuchni główne oświetlenie powinno być umieszczone tuż przy wejściu do niej, na przeciwległej ścianie warto zaś zastosować drobne lampki punktowe. Nie wolno zapominać też o oświetleniu obszarów roboczych takich, jak blat. Samo oświetlenie powinno być dobierane tak, aby w maksymalnym stopniu imitowało światło słoneczne, a więc takie, które nie zmienia naturalnej barwy produkcji spożywczej.

projektant wnętrz Gdy wiemy już, jakie oświetlenie zastosować, naszą uwagę skupmy na ścianach. Szczególną rolę odgrywa ich kolorystyka, warto przy tym stawiać przede wszystkim na jasne odcienie w pastelowej tonacji. To właśnie dzięki nim pomieszczenie nie tylko optycznie stanie się większe, ale zacznie sprawiać wrażenie mniej przygnębiającego. Wzmocnienie tego efektu jest możliwe także dzięki zastosowaniu poziomych pasów, warto przy tym zastanowić się i nad tym, czy zadania tego nie może realizować fototapeta. Ciekawym rozwiązaniem jest również ścianka działowa wykonana z luksferów, choć należy liczyć się z tym, że wiąże się ona ze sporą inwestycją. Przeobrażając ślepą kuchnię w przyjazne pomieszczenie nie zapominajmy też o meblach, w żadnym wypadku nie decydujemy się przy tym na te, które są utrzymane w ciemnych kolorach.

W rozjaśnieniu kuchni pomagają nie tylko jasne meble, ale również jasny sprzęt AGD, a także blaty. W przypadku tych ostatnich szczególnie mile widziany wydaje się być błyszczący materiał, jest on bowiem znany z tego, że znakomicie odbija światło. Dzięki temu nietrudno o efekt dodatkowego oświetlenia, a przecież tego w ślepej kuchni nigdy nie jest za wiele. Innym rozwiązaniem, nad którym warto się zastanowić, jest imitacja okna. Tylko pozornie jest to przy tym propozycja zaskakująca. Cel ten można osiągnąć poprzez powieszenie obrazu, zdjęcia albo fototapety, w szczególny sposób polecane są przy tym zdjęcia ścieżki w ogrodzie lub lasy. Sam obraz warto wzmocnić przez dodatkowe oświetlenie, pozwoli to bowiem na optyczne powiększenie przestrzeni. Innym rozwiązaniem, które może nam zrekompensować brak okna są naklejki i tapety przeznaczone do tego, aby naklejać je na lodówkę.

A co ze zwolennikami rozwiązań bardziej radykalnych? Tej grupie poleca się rozważenie możliwości połączenia ślepej kuchni z salonem lub innym pomieszczeniem. Najłatwiej zrealizować ten cel wówczas, gdy oba pomieszczenia dzieli ściana działowa, a choć mówimy o sporych kosztach, nie sposób nie zgodzić się z tym, że jego konsekwencją są też ogromne zyski.

Powiązane artykuły

Materiały wykończeniowe

najlepsze firmy

Najnowsze aranżacje

Współpracujemy z: ehomuteboards.com

Polecani producenci
Technologia

              

TOP Projektanci

Odwiedź stronę naszego partnera - producenta mebli fryzjerskich AYALA: www.ayala.com.pl