Na ile opłacalna jest współpraca z projektantem wnętrz?

projektant wnętrzBez względu na to, czy myślimy o zakupie nowego mieszkania, czy też o remoncie wnętrz, które lata świetności mają już za sobą, powinniśmy zastanowić się nad tym, czy nie skorzystać ze wsparcia projektanta. W drugim dziesięcioleciu dwudziestego pierwszego wieku nie jest to żaden luksus, a zyskać możemy nie tylko czas, ale również pieniądze. Przystępując do samego wyboru wypada uświadomić sobie, że nie jest on prostym zadaniem, nie oznacza to jednak, że nie jesteśmy w stanie mu sprostać. Kluczowe znaczenie wydaje się mieć znalezienie odpowiedniej osoby, warto więc przeanalizować przynajmniej kilka ofert. Osoby, które podobne doświadczenia mają już za sobą radzą również, abyśmy zastanowili się nad ofertami architektów jeszcze na etapie budowy domu lub zakupu mieszkania.

Architekt może zwrócić nam uwagę na przynajmniej kilka zagadnień, które do tej pory nie wydawały się nam istotne, a które mogą mieć jednak dla nas duże znaczenie. Plan lokalu mówi mu znacznie więcej niż nam, mamy więc podstawy do tego, aby liczyć, że uświadomi nam jego niedoskonałości. Niekiedy okazuje się zresztą, że dokonanie pewnych zmian w projekcie jest możliwe jeszcze przed odebraniem kluczy od dewelopera, a my nie korzystamy z tej możliwości przede wszystkim dlatego, że nie jesteśmy świadomi jej istnienia.

architekt wnętrzOd samego architekta oczekujemy dziś jednak nie tylko analizy możliwości lokalu. Jeśli nasza współpraca ma się dobrze układać, powinien być naszym sprzymierzeńcem i doradcą. Owszem, architekt powinien mieć swoją wizję mieszkania, mamy jednak prawo oczekiwać od niego, że to nie jego, ale nasze potrzeby będą brane pod uwagę w pierwszej kolejności i to właśnie one będą uważane za te, których znaczenie jest kluczowe. Dobry architekt wnętrz jest więc osobą, która potrafi nie tylko słuchać swoich klientów, ale także reagować na ich sugestie oraz uwagi.

Nie oznacza to jednak, że nie musi posiadać wiedzy branżowej. Przeciwnie, bycie na bieżąco z trendami jest tym, czego oczekujemy od niego w pierwszej kolejności. A co z odległością geograficzną? Współcześnie nie ma ona już tak dużego znaczenia, jak przed kilkunastoma laty, dobrze jednak, aby architekt znajdował się w tym samym mieście, co i my albo w jego najbliższych okolicach. W istotny sposób przyspieszy to tempo prac, a jednocześnie pozwoli na szybsze reakcje, gdy sytuacja będzie tego wymagała. Osoby, które mają nadal wątpliwości, powinny zastanowić się również nad aspektem finansowym. Okazuje się, że zatrudnienie architekta wnętrz oznacza oszczędność nie tylko czasu, ale i pieniędzy, często może on bowiem doradzić nam rozwiązania znacznie mniej kosztowne niż te, o których sami myśleliśmy.

Powiązane artykuły

Materiały wykończeniowe

najlepsze firmy

Polecani producenci
Technologia

              

TOP Projektanci

Odwiedź stronę naszego partnera - producenta mebli fryzjerskich AYALA: www.ayala.com.pl